Wiadomości

Data wiadomości: 05.02.2018

Benefity w pracy
Benefity w pracy
Benefity

Psychologowie podkreślają, że motywacji do podjęcia pracy jest cała masa. Z pewnością więc chętnie będziemy spoglądać na te oferty pracy, które gwarantują nam coś więcej, a nie tylko gratyfikację finansową. Suma tych wszystkich benefitów może w miesiącu wynosić nawet kilkaset złotych, w zależności od hojności naszego szefa.

Benefity po polsku


Nierzadko benefity potrafią nas zmotywować zarówno do ubiegania się o pracę na danym stanowisku, jak i do samej pracy, gdy już ją otrzymamy. Najczęstszym benefitem jaki dostają polscy pracownicy jest pakiet opieki medycznej. To także jeden z kluczowych elementów, o jakim wspominają pracownicy. Ponad 42% wskazuje, że to bardzo istotny pozapłacowy dodatek, bez którego mieliby duże wątpliwości czy podjąć pracę. Oferty pracy sygnalizujące takie wsparcie są bardzo mile widziane także przez bezrobotnych.


Na uwagę zasługują także sportowe karnety na siłownię, basen itp. Posiadanie takich karnetów dla pracowników oznacza nawet oszczędność rzędu kilkuset złotych miesięcznie. Kolejnym benefitem, do jakiego przyznaje się 18% badanych to służbowy telefon umożliwiający często rozmowy bez żadnych ograniczeń. Warto jest negocjować nie tylko wysokość naszych zarobków, ale także ilość czy jakość benefitów, jakie można otrzymać od pracodawców. To jest bowiem jedna z zalet pracy w korporacjach czy w większych zakładach pracy. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, szczególnie jednoosobową, muszą się niestety obejść smakiem.


Benefity w innych krajach


W Polsce intratnym benefitem z punktu widzenia pracownika jest opieka medyczna czy świadczenia socjalne. Za granicą traci to na znaczeniu, ponieważ takie pakiety oferuje często państwo. W poszczególnych krajach zyskują więc inne przywileje, które nam mogą się wydawać nieco ekscentryczne. W Australii po przepracowaniu w jednym miejscu pracy 15 lat można liczyć na 13 tygodniowy płatny urlop. W Wielkiej Brytanii przysługuje płatny urlop w celu odnowy biologicznej nazywany „Botox Leave”. Włącza się w to wizytę u fryzjera czy u chirurga plastyka. W Japonii kobiety otrzymują urlop płatny z okazji rozwodu czy rozstania z partnerem, ponieważ muszą mieć czas na dojście do równowagi psychicznej. W Nigerii pracownik otrzyma darmowy agregat prądotwórczy, jeśli wykaże się zaangażowaniem w pracy. We Francji oferuje się zaś 12 miesięczny płaty urlop na otwarcie i rozkręcenie swojej własnej działalności. Warunkiem jest przepracowanie 24 miesięcy w danym przedsiębiorstwie. Co ciekawe, jeśli indywidualna działalność jednak nie będzie sukcesem, taki pracodawca ma obowiązek ponownie przyjąć pracownika do pracy na to samo stanowisko.


Wszystko wskazuje na to, że jakość oraz wartość benefitów oferowanych przez pracodawców, także w Polsce, będzie się zmieniać w przyszłości. Pracodawcy wolą taką formę motywacji, ponieważ kosztuje ich to mniej niż pieniądze, jakie mieliby im zapłacić, a pracownik czuje się doceniany i chętnie wykonuje swoje obowiązki, a co najważniejsze jest lojalny swojej firmie.

Przeczytaj także:

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Nasz przedstawiciel odpowie na nią w najbliższym czasie.

Pozdrawiamy Zespół Światpracy.pl"