Wiadomości

Data wiadomości: 20.02.2018

Czym jest Human Resources?
Czym jest Human Resources?
Human Resources

Dział  Human Resources


HR dzieli się dziś na miękki i twardy. Twardy zajmuje się wszelkimi sprawami administracyjnymi, czyli zatrudnianiem pracowników, umowami cywilno-prawnymi, rozliczeniami z Zusem oraz Urzędem Skarbowym, a także prowadzeniem płac i pilnowaniem urlopów. Dział miękki zaś ma za zadanie dbać o rozwój firmy poprzez swoich pracowników inwestując w nich, a także oferując szkolenia i kursy.Jak dostać pracę w HR?


Ostatnio organizuje się wiele rozmaitych stażów, które umożliwiają rozwój kariery w HR. Ta ścieżka nie jest oczywiście łatwa i krótka, ponieważ wymaga wielkiego zaangażowania ze strony stażystów, którymi są najczęściej studenci lub absolwenci. Najchętniej do HR przyjmuje się osoby z kierunkowym wykształceniem, które ukończyły takie kierunki, jak zarządzanie zasobami ludzkimi czy nauki społeczne np. psychologia lub socjologia. Takie osoby mają zdecydowanie lepszy start w tym zawodzie, choć nie wyklucza się także ambitnych młodych i zaangażowanych w działanie ludzi marzących o miejscu w dziale HR.


Zarobki w HR


Na początku swoją karierę zaczyna się zwykle od stażu, a ten jest niestety bezpłatny. Czasem można liczyć na skierowanie z Urzędu Pracy, a wtedy otrzymuje się minimalne wynagrodzenie i ewentualne dodatki, aczkolwiek nie są to wysokie kwoty. Sytuacja zmienia się wraz ze zdobywanym doświadczeniem. Być może stażysta otrzyma upragnione miejsce pracy, a wówczas będzie mieć to już większy sens. Cenieni specjaliści zajmujący się zarządzaniem zasobami ludzkimi i organizowaniem ścieżek kariery dla pracowników mogą zarabiać nawet w okolicach 10 tysięcy na miesiąc. Są to jednak kwoty, na które naprawdę należy zapracować i wielce się natrudzić


Predyspozycje zawodowe


Praca w HR nie jest zajęciem dla każdego. Dobry HR-owiec mus być bardzo otwarty, towarzyski, a  także asertywny. Nie powinien bać się wyzwań. Mile widziana będzie także umiejętność zarządzania ludźmi oraz kreatywność i masa pomysłów. Wymagania są duże i często trzeba pracować do nocy, ale jest to perspektywiczne zajęcie. Takiego pracownika będzie oczywiście obowiązywać etykieta korporacji, a więc zarówno dress code, jak i wiele stresu. Z czasem można się więc wypalić i uciec z firmy z przeświadczeniem, że czas na wolność i trochę samotności w dziewiczych górach. Wypalenie pojawia się często, a dodatkowo HR-owcy osiągają szczyty swej kariery głównie w wieku średnim, po czym zaczynają się już toczyć po równi pochyłej w dół. W Polsce praca w HR na pewno nie będzie łatwa ze względu na wielość zmieniających się przepisów i wygórowane wymagania właścicieli firm. To więc zajęcie dla tych, którzy lubią się dokształcać i cechują się wysoką ambicją zawodową.

Przeczytaj także:

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Nasz przedstawiciel odpowie na nią w najbliższym czasie.

Pozdrawiamy Zespół Światpracy.pl"