Wiadomości

Data wiadomości: 09.01.2018

Dlaczego tak niechętnie zmieniamy pracę?
Dlaczego tak niechętnie zmieniamy pracę?
Zmiany, zmiany

Jak to naprawdę jest z tą pracą? Czy oferty pracy są w zasięgu naszych możliwości? Tak wiele wymówek, jak wiele ludzi, a prawda jest podobno taka, że kto szuka ten znajdzie.
Niechętnie zmieniamy stanowisko pracy, jeśli już je znaleźliśmy. Jasne, że często bywa to bardzo ryzykowne i wiele odwagi potrzeba, aby zrezygnować w zanadrzu nie mając żadnej innej alternatywy. Ale może czasem takie ryzyko przynosi lepsze efekty, aniżeli tzw. „zasiedzenie”, które w rezultacie nie gwarantuje żadnego rozwoju?

Milion wymówek i brak konkretnej reakcji


Oferty pracy, szczególnie te intratne, nie leżą dziś na ulicy. Jeśli posiadasz wykształcenie w branży IT, Internet czy programowanie to właściwie nie ponosisz żadnego ryzyka, ponieważ pracodawcy wciąż biją się o takich kandydatów oferując im spore zarobki. Gdy jednak twoim zadaniem była np. opieka socjalna, fryzjerstwo czy praca fizyczna, na pewno masz mniejsze szanse na szybkie znalezienie alternatywnego etatu. Czy to oznacza, że musisz się poddać i ulegać powszechnemu w naszym kraju marudzeniu, będącego niemal sportem narodowym?


A może by tak zmienić zawód?


Wciąż bardzo rzadko podejmujemy aktywność związaną ze zmianą branży. Na pewno jest to trudne zadanie, jeśli naszym wyuczonym zawodem była np. architektura, a oferta pracy będzie dotyczyła branży gastronomia. Tym bardziej, że spędziliśmy ponad 5 lat na kształceniu się w takim kierunku. Jest jednak inne wyjście. Może by po prostu zmienić miejsce zamieszkania? Architektura na pewno silnie rozwija się w miastach, które charakteryzują się znacznym wzrostem gospodarczym. Należy do nich choćby województwo mazowieckie, ale też Poznań czy Katowice. Polacy wciąż jednak niechętnie zmieniają swe miejsce zamieszkania, jak np. Amerykanie, którzy bez przeszkód migrują za pracą, przemieszczając się nawet tysiące mil.


Weź sprawy w swoje ręce!


Ciągłe narzekanie na brak umiejętności, które pozwoliłyby nam skorzystać z innej oferty pracy, nie jest najlepszym rozwiązaniem i świadczy tylko o braku zaradności życiowej. Istnieje przecież szereg możliwości, które poszerzą nasze predyspozycje zawodowe czy wiedzę. Wciąż dostępnych jest wiele nawet niedrogich kursów w zakresie takich sektorów jak księgowość, administracja, bankowość. Na gotowych do działania mężczyzn czekają także oferty pracy na terenach szczególnie uprzemysłowionych np. Dolnośląskie. Elektronika, budownictwo oraz transport, to wciąż dobrze rokujące sektory naszej gospodarki. Zdobycie stosownych umiejętności pozwoli na zatrudnienie i dość wysokie zarobki, choćby w przeciętnym, średnim ich wymiarze.

Owszem, wiele zawodów odchodzi już w zapomnienie, a podjęcie nauki na kierunkach typu hotelarstwo czy dziennikarstwo nie będzie strzałem w dziesiątkę. Warto więc od razu kształcić się w intratnych zawodach typu informatyka czy inżynieria. Zawsze też należy być gotowym do migracji w poszukiwaniu odpowiadającej nam oferty pracy, bo tego wymaga od nas zmieniający się świat.

Przeczytaj także:

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Nasz przedstawiciel odpowie na nią w najbliższym czasie.

Pozdrawiamy Zespół Światpracy.pl"