Wiadomości

Data wiadomości: 22.01.2018

Emigracja, czyli gonimy oferty pracy.
Emigracja, czyli gonimy oferty pracy.
Czy to się jeszcze opłaca?

Jaka jest zatem prawda? Z pewnością leży pośrodku i warto się temu przyjrzeć z bliska.
Według najnowszych danych, ponad 1,2 mln Polaków wciąż jest zainteresowanych emigracją zarobkową. Czy naprawdę zagranica nie ma żadnej konkurencji, jeśli chodzi o intratne posady i oferty pracy, które dają pracownikom zarobić?


Emigracja nie błyszczy jak złoto

Problem emigracji ma swoje ciemne strony. Spójrzmy prawdziwie w oczy, przecież Polakom za granicą rzadko udaje się zdobyć naprawdę intratne posady w takich branżach, jak elektronika czy choćby administracja. Nasi rodacy rozważają oferty pracy, którymi gardzą miejscowi. Nic dziwnego, że dzieci emigrantów wstydzą się „języka sprzątaczek” mówiąc „Mamo, mów do mnie tylko po norwesku”. Boli? Niestety tak, ale cóż zrobić. Faktem jest, że polscy wykwalifikowani specjaliści zdecydowanie chętniej wybieraj oferty pracy w Polsce, jeśli tylko uda się im zarobić nieco więcej, niż średnią krajową. Informatyka i telekomunikacja gwarantuje przecież wysokie zarobki i to nie tylko w takich miastach, jak Warszawa i Poznań. Już nawet Olsztyn przyciąga bezrobotnych wykwalifikowanych absolwentów przedstawiając oferty pracy choćby w sektorze nieruchomości. Czy więc oferty spotykane za granicą to tylko praca fizyczna i hotelarstwo, niestety w swym najgorszym wymiarze, bo charakterze obsługi gości hotelowych?


Trochę o pieniądzach, czyli oferty pracy w wymiarze finansowym


To nieprawda, że pieniądze zarobione przez emigrantów zostają w kraju, gdzie czeka na nas praca. Najnowsze dane mówią, że w ubiegłym roku na polskie konta wpłynęło ponad 7,5 mld dolarów. Tak ekscytujący wynik plasuje nas na 18 pozycji wśród państw, które odnotowują największą ilość zagranicznych przelewów.

Dla ponad 3 miliona Polaków, których domem stała się zagranica, praca nie jest synonimem ich ojczyzny. Bez wątpienia nie są nim także, oferty pracy, a nade wszystko intratne oferty pracy. Nie każdy przecież może być mistrzem w sektorze bankowość czy inżynieria. Niewielu z nas będzie też brylować na salonach i awansować w tak atrakcyjnej branży jak, na przykład projektowanie IT. To cała społeczność odpowiedzialna jest za rozwój gospodarczy kraju i musi mieć szansę realizacji własnych aspiracji zawodowych w ojczyźnie. Nie tylko specjaliści powinni więc liczyć na oferty pracy, ale również praca fizyczna musi być szeroko dostępna.


W tak zarysowanej perspektywie nie dziwi więc emigracja, która jak wynika z badań, nie zamierza się kurczyć, a osiąga coraz większe rozmiary. Życzymy sobie zmiany, aby oferty pracy faktycznie przekładały się na wysokie zarobki, a nie jak dziś, były wyłącznie porozumieniem na „śmieciowych” warunkach.


Przeczytaj także:

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Nasz przedstawiciel odpowie na nią w najbliższym czasie.

Pozdrawiamy Zespół Światpracy.pl"