Wiadomości

Data wiadomości: 12.08.2018

Gdy pracodawca spóźnia się z wypłatą
Gdy pracodawca spóźnia się z wypłatą
Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, aż 2 miliony Polaków spotkało się z problemem spóźnionego wynagrodzenia za pracę.

Czy to wina pracodawców, którzy nic nie robią sobie z własnych pracowników? A może problem leży gdzieś indziej? Pamiętajmy, że wypłata wynagrodzeń powinna być dla pracodawcy priorytetem i trudno znaleźć usprawiedliwienie dla niedotrzymania tego obowiązku względem swoich pracowników.

Branża budowlana


Największy kłopot z terminowym otrzymaniem wynagrodzenia mają głównie pracownicy z branży budowlanej. Bywa, że pracownicy budowlani otrzymują swoją pensję na raty. Pewna kwota jest opodatkowana, a resztę otrzymują pod stołem. Pracodawcy tłumaczą się, że im także nie płaci się na czas. Jeden podwykonawca czeka na innego i stąd takie zastoje w przepływie gotówki. Nie można jednak nikogo tłumaczyć, ponieważ każdy pracodawca musi mieć płynność finansową, a pracownicy nigdy nie powinni czekać na swoje wynagrodzenie, ponieważ każdy ma jakiś zobowiązania.Branża usługowa


Kłopoty z otrzymaniem swojego wynagrodzenia mają także branże usługowe (13%) i handel detaliczny (11%). W przypadku przetwórstwa przemysłowego, działalności usługowej czy handlu detalicznego problem z wypłatą pensji mają najczęściej kobiety. To one są bardziej poszkodowane niż mężczyźni. Kwota niewypłaconych wynagrodzeń może nawet sięgać ponad 170 milionów złotych w ciągu roku. Ta sytuacja jednak z roku na rok zmienia się na plus.


Charakter opóźnień


Opóźnienia w wynagrodzeniu mogą nawet sięgać do miesiąca. Tak dzieje się w 66%. Powyżej miesiąca opóźnienia odnotowano w 25% przypadków. Zdarza się także jednak, że 5% pracowników nie dostaje swojego wynagrodzenia ponad pół roku, a 4% może zupełnie zapomnieć o należnej im pensji. Jak pokazują badania, problem opóźnionych wypłat dotyczy głównie dużych miast, jak Warszawa, Kraków czy Szczecin i Gdańsk. Pracownicy branży turystycznej, informatycznej, produkcji ciepła, a także wytwarzania i dystrybucji energii nie muszą się martwić, ponieważ w tych gałęziach opóźnienia zdarzają się najrzadziej, bo tylko w 1-3% przypadków. Podobnie rzecz się ma na garnuszku państwowym.


Jak ma się zachować pracownik?


Opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń nie należą do przyjemnych doświadczeń. Nie powinno się tego tolerować, ponieważ pracodawca łamie wówczas podstawowe prawo pracownika i nie potrafi podołać swoim obowiązkom. Taki stan rzecz może być sygnałem dla pracowników  i motywować do zmiany pracy. Może to być bowiem alarm, że firma zaczyna mieć problemy finansowe, a w konsekwencji nie będziemy mogli liczyć na jakiekolwiek wypłaty w przyszłości. Warto więc zacząć wówczas rozważać inne oferty pracy. Co ważne, jeśli nasz pracodawca płaci nam wynagrodzenie zgodnie z planem, to raczej starajmy się trzymać takiej posady. Zmiana firmy bywa wówczas złym pomysłem. Zawsze przecież można trafić gorzej, gdzie nasze prawo do terminowego otrzymania pensji nie będzie szanowane i respektowane.
Przeczytaj także:

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Nasz przedstawiciel odpowie na nią w najbliższym czasie.

Pozdrawiamy Zespół Światpracy.pl"