Wiadomości

Data wiadomości: 17.01.2018

Języki obce
Języki obce
Szansą na dobrą pracę

Komunikatywny język obcy


Jeszcze do niedawna wielokrotnie spotykało się oferty pracy na stanowisko sprzątaczki, gdzie wymagano posługiwania się którymś z języków obcych w stopniu choćby komunikatywnym. Nie jest to jednak faktycznie konieczne w mniejszych miastach, takich jak Rumia, Mrągowo czy Legnica. Być może Warszawa stawia sobie takie wymagania, ze względu na nagromadzenie wielu zagranicznych firm, które mogą sobie nawet zażyczyć oddelegowanie pracownika do innego kraju. Jedno jest pewne, że im wyższe stanowisko i bardziej wyspecjalizowana branża, tym komunikacja w języku angielskim czy niemieckim jest niemal konieczna.

Oferty pracy dla menadżerów mówiących po angielsku

Inżynierowie i menadżerowie muszą się dziś posługiwać niemal jednym językiem obcym bez względu na rodzaj branży. Dlaczego tak się dzieje? Wiele firm działających w Polsce to oddziały zagranicznych przedsiębiorstw. Kadra kierownicza porozumiewa się więc we własnym języku i tego samego wymaga od pracowników. Trudno się nawet temu dziwić, aby kierownik czy prezes nie mógł się skomunikować ze swym szefem. Nie bez przyczyny otrzymuje pensję wielokrotności kilku średnich zarobków. Często w takich polskich oddziałach posyła się pracowników na kursy językowe, które opłaca oczywiście zakład. Wszystko dzieje się w ramach codziennych obowiązków zatrudnionych, więc jest to nawet bardzo rozwojowe rozwiązanie.


Mniej pracy – większe wymagania

Odkąd rynek pracy się zawęził, stał się przy tym bardziej wymagający. Branża IT czy turystyka nie mogłaby jednak funkcjonować w Polsce w oparciu o pracowników, którzy nie porozumiewają się w językach obcych. Jest to konieczne także w hotelarstwie oraz medycynie. Dlatego właśnie studenci wielu kierunków uczą się języków już od początku własnej edukacji wyższej. Często organizuje się też wymianę studentów, podczas której operowanie językiem niemieckim, angielskim czy hiszpańskim jest wręcz koniecznością. Można więc być pewnym, że w niedalekiej przyszłości otrzymanie jakiegoś etatu będzie uwarunkowane umiejętnością komunikowania się w języku obcym.


Język obcy pożądany


Obecnie bardzo dobra znajomość języków obcych ma znaczenie dla takich zawodów, jak np. sekretarka, nawigator, programista czy też ratownik medyczny. Ten ostatni co prawda niekoniecznie musi biegle posługiwać się którymś z języków obcych, ale trudno ocenić, kogo przyjdzie mu ratować. Lekarze mają tę umiejętność już opanowaną, co też nie przeszkadza im swobodnie rezygnować z kraju i zatrudniać się w specjalistycznych klinikach na całym świecie. Adwokat, sędzia i prokurator, co prawda nie muszą jeszcze komunikować się w innym języku niż swój ojczysty, ale jeśli kelner w Krakowie lub Gdańsku nie zostanie bez tego zatrudniony, to być może i na przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości lub księgowe przyjdzie jeszcze pora.


Przeczytaj także:

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Nasz przedstawiciel odpowie na nią w najbliższym czasie.

Pozdrawiamy Zespół Światpracy.pl"