Wiadomości

Data wiadomości: 13.04.2018

Kobiety na rynku pracy
Kobiety na rynku pracy
Rynek pracy dla Kobiet

W UP puszkuje się głównie osób na stanowiska spawaczy, ślusarzy, murarzy i elektryków, a rzadko kiedy są to zajęcia wykonywane również przez kobiety. Ponadto 93% kobiet uważa, że powrót do pracy po urlopie macierzyńskim nie należy do łatwych, stąd decydują się na odkładanie decyzji o macierzyństwie na później. Czy taka sytuacja ma się szansę kiedyś zmienić?

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim


Kobiety zgodnie przyznają, że wiele już się zmieniło, lecz to jednak nie wszystko, aby można było mówić o wielkim szczęściu. Aż 73% badanych kobiet spotkało się z nierównym traktowaniem w pracy. Ponad 43% z nich doświadczyło tego na własnej skórze. Nie są to więc tylko opowieści z mchu i paproci przenoszone drogą podwórkową, a fakty. Najwięcej kobiet podkreśla, że trudny jest przede wszystkim powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Nie dość, że często nie mają już stanowiska, które pełniły wcześniej, ponieważ pracodawca właśnie kogoś zatrudnił na stałe, ale sytuację pogarsza również fakt tak długiej przerwy od pracy. Karierę trzeba bowiem zaczynać jakby od zera. Ta nieobecność sprawia, że w tym czasie awansują mężczyźni, a kobiety ponownie pracują na swoje zasługi, nierzadko także z bazową pensją. Fundacja Miejsce Kobiet prowadzi więc programy aktywizacyjne, które pomagają kobietom ponownie wracać do wykonywanych wcześniej obowiązków, bez straty na dotychczasowych osiągnięciach zawodowych.


Dobre, a nawet lepsze wyniki w pracy?


Dla wielu panów obecność kobiet na wysokich stanowiskach zarządczych czy menadżerskich nie jest tak oczywista. Badania jednoznacznie stwierdzają jednak, że kobiety doskonale sobie radzą, uzyskują bardzo dobre wyniki finansowe i potrafią zarządzać ludźmi. Czasem osiągają nawet lepsze wyniki finansowe i sprzedażowe, aniżeli mężczyźni. Niestety, te wszystkie fakty bywają nazbyt mało oczywiste. Kobiety muszą więc tracić wiele energii, aby udowodnić jak jest naprawdę, podczas gdy mężczyźni już na starcie mogą się po prostu rozwijać.


Kobieta-murarz


Sytuacja kobiet na rynku pracy pozostawia jeszcze wiele do życzenia, aczkolwiek powoli przestaje nas dziwić widok kobiety na stanowisku motorniczej tramwaju, kierowcy ciężarówki czy członkini ekipy budowlanej. Wynagrodzenie wciąż jeszcze mają niższe, szczególnie w branży budowlanej, gdzie traktuje się je po macoszemu, aczkolwiek na rynku można spotkać także ekipy remontowe składające się z samych kobiet i wbrew wszystkiemu nie narzekają one na brak zleceń. Dlaczego? Ponieważ kobiety są precyzyjniejsze, mają większe zdolności manualne i szczególnie prace wykończeniowe wykonują z większą dbałością o detal. Trzeba jednak zmian i mniejmy nadzieję, że powoli nadchodzą.Przeczytaj także:

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Nasz przedstawiciel odpowie na nią w najbliższym czasie.

Pozdrawiamy Zespół Światpracy.pl"