Wiadomości

Data wiadomości: 12.03.2018

Mechanik pojazdów samochodowych
Mechanik pojazdów samochodowych
Mechanik pojazdów samochodowych

Samochód zaraz obok komputera to już dziś nie tylko komfort, ale także narzędzie pracy, nad którego sprawnym działaniem musi przecież ktoś dzielnie czuwać. Obecnie zakłady mechaniki pojazdowej wciąż mają pełne ręce roboty, rosnący popyt na samochody nowe, kupowane prosto z salonu zdaje się wcale temu nie przeszkadzać. Wciąż na potęgę sprowadzamy pojazdy używane z zagranicy, które prezentują bardzo różny stan techniczny, a te nowe są nie mniej usterkowe, szczególnie po okresie 3-5 lat, gdy skończy się czas gwarancyjny.

Kwalifikacje do zawodu


Zwykle najbardziej popularna ścieżka kariery do tego zawodu to ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej w kierunku budowa i eksploatacja pojazdów samochodowych. Nie warto jednak tylko na tym poprzestać, ponieważ wyższe kwalifikacje będą oznaczać lepszą pracę i atrakcyjniejsze zarobki. Warto więc postawić na technikum samochodowe i dodatkowo wciąż się doszkalać. Oferty pracy w renomowanych salonach, gdzie naprawia się lub dokonuje przeglądów gwarancyjnych nowych samochodów jest nie tylko rozwojowa, ale także mniej ciężka, a na pewno w bardziej zadbanym środowisku pracy. Umiejętność posługiwania się sprzętem komputerowym oraz pomiarowym, a także dodatkowe cechy osobowości i charakterologiczne będą na pewno mile widzianym atutem podczas ubiegania się o stanowisko pracy montera samochodowego. Na pewno większe szanse znalezienia zatrudnienia mają osoby mieszkające w dużych województwach, mazowieckie, wielkopolskie, a także w aglomeracjach miejskich, jak np. Gdańsk, Wrocław czy Bydgoszcz.


Trendy przyszłości


Pomimo już sporego nasycenia rynku na specjalistów monterów samochodowych, oferty pracy w lokalnych gazetach, na portalach czy w powiatowych urzędach pracy wciąż są licznie spotykane. Istnieje także szeroka możliwość zatrudnienia za granicą, jeśli tylko potrafimy choćby w stopniu komunikatywnym porozumieć się w danym języku obcym. Dobrze wykwalifikowany mechanik samochodowy wciąż jest na wagę złota tym bardziej, jeśli sumiennie przykłada się do swoich obowiązków. Uczciwość oraz znajomość swojego fachu daje i będzie dawać duże możliwości zarobkowe, szczególnie gdy otworzymy własny zakład mechaniki. Klienci są jednak dość wymagający, a pojazdy są coraz bardzie skomputeryzowane i nasycone elektroniką, dlatego dobry mechanik musi się dziś dokształcać, aby umiejętnie naprawić każdą awarię. Problem pojawia się głównie w przypadku samochodów z wysokiej półki, kiedy bez nowoczesnych narządów diagnostycznych nie będzie możliwe sprostanie usterce. Przyszłe lata stawiają więc nowe wyzwania przed mechanikami i monterami samochodowymi. Zmieniający się rynek samochodowy jest coraz bardziej wymagający.


Przeczytaj także:

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Nasz przedstawiciel odpowie na nią w najbliższym czasie.

Pozdrawiamy Zespół Światpracy.pl"