Wiadomości

Data wiadomości: 11.04.2018

Praca na sezon w Polsce
Praca na sezon w Polsce
Praca w Polsce

Najczęściej takiej pracy podejmują się studenci, ale także osoby bezrobotne. Niektórzy zatrudnieni w kraju na umowę o pracę również szukają możliwości wyjazdu, np. do pracy przy zbiorze truskawek. Istnieje taka możliwość, choć warto mieć dobre układy ze swoim szefem. Wówczas ten w wyjątkowych przypadkach udzieli bezpłatnego urlopu z możliwością powrotu na zajmowane wcześniej stanowisko. To się oczywiście opłaca biorąc pod uwagę, że w ciągu 2-3 miesięcy można zarobić za granicą tyle co w Polsce niemal przez rok.

Oferty pracy nad morzem


Pewna grupa studentów, uczniów czy bezrobotnych nie zamierza się jednak nigdzie wybierać. Z wielu różnych względów wybierają pracę w kraju. W końcu jest tu ładna pogoda, a praca nad morzem czasem oznacza także darmowy wypoczynek. W nadmorskich kurortach znajdują zatrudnienie najczęściej kobiety. Nie braknie tu pracy jako pokojówka w hotelach czy na recepcji. Sprzątanie pokoi, obsługa gości czy choćby wydawanie posiłków to większość ofert pracy. Czasem poszukuje się także ratowników WOPR lub sprzedawców w lodziarniach i kawiarniach. Nie są to stanowiska wysoko płatne, aczkolwiek wyżywienie i zakwaterowanie często zapewnione jest przez pracodawcę. Dodatkowo możliwość codziennego wdychania jodu, mimo że praca zajmuje 10-12 godzin na dobę, jest już oczywiście darmowa.


Oferty pracy przy zbiorach


Podobnie jak za granicą, w sezonie letnim w Polsce także odbywają się zbiory owoców czy warzyw. Nie ma żadnych wątpliwość, że wynagrodzenie za tę samą pracę u nas i w krajach zachodnich jest diametralnie różne, a więc co najmniej 4 razy mniejsze. Bywa, że w niektórych miejscowościach brakuje rąk do pracy. Chętnie się tam zatrudnia osoby z Ukrainy czy tych bezrobotnych, którzy żyjąc z dnia na dzień pragną tylko minimalnego wynagrodzenia. Praca ta to głównie zbiory truskawek, malin, jabłek, porzeczek, a także wielu warzyw. Wynagrodzenie oscyluje ok 5-7 złotych na godzinę. To oczywiście praca na akord, więc aby móc coś zarobić, należy mieć w tym choć minimalne doświadczenie. Dobra kondycja fizyczna i odporność na stres, presję czasu, a także nie najlepsze warunki, będą zatem konieczne.


Praca na budowie


Sezon letni to także więcej prac budowlanych, głównie na świeżym powietrzu. Murarze, kafelkarze, specjaliści od wykończeń wnętrz nie powinni narzekać na brak zajęcia, co ma zwykle miejsce zimową pora. Remonty oraz budowa domów czy bardziej zaangażowane działania inwestorów. Wszystko to daje możliwość zatrudnienia, choć wiadomo, że będzie to praca tylko na sezon. Nie wszystkich satysfakcjonuje takie rozwiązanie. Co bowiem robić dalej? Czasem jest to jednak jedyna możliwość zarobku dla tych, którzy nie mają ochoty opuszczać swego miejsca zamieszkania. Każde poszukiwanie pracy wiąże się bowiem z wyjazdem, choćby za granicę. Zawsze trzeba się więc z tym liczyć.
Przeczytaj także:

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Nasz przedstawiciel odpowie na nią w najbliższym czasie.

Pozdrawiamy Zespół Światpracy.pl"