Wiadomości

Data wiadomości: 13.01.2018

Pracownik wykończenia wnętrz
Pracownik wykończenia wnętrz
Cechy tej pracy

Wielu Polaków wyjeżdża także za granicę, aby tam zarabiać na tym stanowisku co najmniej dwukrotnie więcej niż w kraju. W małych i większych miastach, jak np. Bydgoszcz, Toruń czy Szczecin na potęgę poszukuje się jednak wykwalifikowanych pracowników. Takie oferty pracy spotykamy zarówno w urzędach pracy, jak i ogłoszeniach, w gazetach i na portalach internetowych. Prywatni klienci rozglądają się bowiem za specjalistami potrafiącymi wymalować, nałożyć gładź, przykleić tapetę, a także dopiąć cały remont na ostatni guzik. Fachowy są przy tym kilkukrotnie drożsi, dlatego tak często korzysta się z usług tych osób, które zajmą się wszystkim jednocześnie, aczkolwiek zrobią to umiejętnie i dokładnie. Mile widziane będą jednak szkolne kwalifikacje, ukończone kursy czy posiadane certyfikaty.

Gdzie zdobyć zawód?

Istnieje możliwość uzyskania kwalifikacji w zawodzie w szkołach ponadgimnazjalnych, zawodowych, a także policealnych. Większość chętnych uczy się tego fachu samodzielnie. Nie zastąpi to jednak specjalistycznej i konkretnej wiedzy, jaką nabędzie się w szkole. Odbywa się ona za pomocą konkretnej podstawy programowej przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji. Nauka kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Na egzamin składają się między innymi trzy elementy wiedzy praktycznej polegające na wykonaniu fragmentu ściany, podłogi i aranżacji wnętrza. W szkole kandydat z pewnością doskonale opanuje zarówno wiedzę glazurniczą, roboty tynkarskie, malarskie, tapicerskie, posadzkarskie itp.


Praca w zespole

Technolog robót wykończeniowych pracuje w zespole, stąd konieczna będzie umiejętność doskonałej komunikacji z innymi towarzyszami, a także współpraca. Każdy musi wykonywać tę samą pracę. Nie może być sytuacji, że któraś z osób zajmuje się wyłącznie tym co lubi lub tym, co jest lżejsze. Umiejętność porozumienia między pracownikami, a także podporządkowania się liderowi grupy jest więc na wagę złota. Inne kompetencje, jak zdolności manualne, wizjonerstwo, a także myślenie abstrakcyjne, będą zdecydowanie mile widziane. Ponadto należy sobie zdawać sprawę z tego, że jest to praca fizyczna, wymagająca kondycji, zaangażowania i wytrzymałości.


Miejsce pracy

Technolog robót wykończeniowych może podjąć pracę otwierając własną działalność gospodarczą, a także zatrudniając się w firmie budowlanej bądź remontowej. Pracując na własny rachunek można liczyć na wyższe zarobki, aczkolwiek ilość zleceń podyktowana jest aktualną koniunkturą gospodarczą. Bywają lepsze i gorsze lata. Popyt ma również związek z sezonowością. Często się zdarza, że małe firmy zawieszają działalność na okres zimowy, aby uniknąć konieczności opłacania składek ZUS oraz podatków. To zawód dla osób niebojących się wyzwań, mających wysokie poczucie estetyki i dysponujących wieloma kreatywnymi pomysłami. Nie bez znaczenia będzie także doświadczenie, które zdobywa się przez lata.

Przeczytaj także:

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Nasz przedstawiciel odpowie na nią w najbliższym czasie.

Pozdrawiamy Zespół Światpracy.pl"