Wiadomości

Data wiadomości: 20.05.2018

Przeprowadzka za pracą
Przeprowadzka za pracą
Czy przeprowadzka za pracą się opłaca?

Typowo polska mentalność nie zmienia się jednak wprost proporcjonalnie wraz z rozwojem rynku, dlatego oferty pracy poza miejscem zamieszkania dla wielu wydają się być nierealną propozycją. Takie myślenie trzeba jednak dziś odłożyć do lamusa, bo świat ewoluuje szybciej, niż nasze ludzkie przyzwyczajenia, dlatego musimy się do tego wreszcie przystosować. Warto więc najpierw rozważyć konieczność znalezienia intratnej posady, a dopiero potem udać się po kredyt do banku na budowę domu, a nie odwrotnie. Wielu się w ten sposób przeliczyło i niejednokrotnie zostali oni zmuszeni do zmiany swoich oczekiwań względem miejsca zamieszkania.

Młodzi bardziej mobilni


Wśród młodych ludzi tendencja emigracji zarobkowej staje się coraz bardziej akceptowalna. Dla lepszego stanowiska, wyższych zarobków, a nawet podjęcia jakiejkolwiek oferty pracy, są oni w stanie wyjechać nawet za granicę. Zgodę na wyprowadzkę do innego miasta, często znacznie oddalonego od rodzinnej miejscowości, sygnalizuje już ponad połowa młodych ludzi. Przywiązanie do rodzinnej ziemi i do ciepłego gniazda odchodzi więc na plan dalszy. Liczą się bowiem możliwości rozwojowe oraz aspekty wzrostu stopy życiowej. Czynnikami motywującymi do wyjazdu z miejsca zamieszkania są na pewno: wyższe zarobki, możliwość awansu, a także aspiracje zawodowe. Na takie rozwiązanie decydują się częściej młodzi ludzie i raczej więcej przedstawicieli płci męskiej. Kobiety wolą stabilizację i potrafią intuicyjnie oszacować ryzyko związane z ewentualnym niepowodzeniem.


Gdzie szukać wymarzonej oferty pracy?


Nowe, intratne oferty pracy gwarantuje województwo mazowieckie ze stolicą na czele, województwo dolnośląskie, małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie. Nie ma w tym względzie zbyt dużego zaskoczenia, ponieważ Warszawa, Wrocław czy Poznań od zawsze wiodły prym na rynku pracy. Jak łatwo się spodziewać, osoby zajmujące te regiony będą wykazywać zdecydowanie mniejsze zainteresowanie przeprowadzką w poszukiwaniu oferty pracy. Zamieszkują dość atrakcyjny obszar pod względem zawodowym i raczej nie chcą tego zmieniać. Częściej także odrzucają oferty pracy za granicą. Nie do pozazdroszczenia kształtuje się sytuacja mieszkańców mniejszych miejscowości, jak np. Sieradz, Piotrków Trybunalski czy Elbląg. Oferty pracy pojawiają się tu jak na lekarstwo, a jeśli twoja branża to sztuka, media czy hotelarstwo, to raczej nie możesz liczyć na wiele i emigracja zarobkowa staje się niemal jedynym wyjściem.


Zbliżający się sezon jesienno-zimowy to także posucha dla prac fizycznych. Pracownik fizyczny ma zdecydowanie większe szanse znalezienia atrakcyjnej oferty pracy w sezonie letnim. Prace ogrodowe, sezonowe prace w gospodarstwach rolnych lub sadowniczych dają większe możliwości. Nie bez przyczyny po lecie w urzędzie pracy zaczyna się robić tłumnie, a bezrobocie odnotowuje wzrost.

Nasze społeczeństwo się zmienia, o czym przekonało nas ponad 2 miliony ludzi, którzy zdecydowali się na emigrację zarobkową za granicę. To tendencja, która będzie rosnąć, bo taki kształt przyjmuje dzisiejszy świat.

Posty by XeeZik

Przeczytaj także:

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Nasz przedstawiciel odpowie na nią w najbliższym czasie.

Pozdrawiamy Zespół Światpracy.pl"