Wiadomości

Data wiadomości: 03.04.2018

Staż pracy, czyli jak zacząć karierę zawodową?
Staż pracy, czyli jak zacząć karierę zawodową?
Staż pracy

Staż dobry dla obu stron


Absolwenci, którzy dopiero co ukończyli szkołę lub studia i nigdy wcześniej nie pracowali w zawodzie, nie mają wiele możliwości zdobycia doświadczenia. Czyżby więc nie mieli szansy na pracę? Jedynym wyjściem z impasu jest staż, choć ten jest zwykle bardzo mało płatny. Należy się zatem przygotować na pół roku pracy niemal za darmo, ale to się może opłacić. Staż mimo wszystko jest dobrą opcją dla absolwentów, ponieważ po tym czasie zwykle mogą liczyć na zatrudnienie w firmie. Pracodawca inwestuje swoje zaangażowanie oraz środki, aby wyszkolić i wprowadzić w tajniki pracy takiego stażystę. Raczej nie będzie więc chciał z niego zrezygnować po półrocznym szkoleniu. Z drugiej zaś strony, wszystko jest możliwe, ponieważ za staż płaci urząd pracy. Firma ma więc pomoc za darmo.


Jak zostać stażystą?


Ogłoszenia o pracę to nie ogłoszenia o staż. Ten można bowiem znaleźć w urzędzie pracy, choć coraz częściej propozycje stażu pojawiają się także na portalach z ogłoszeniami opracę. Absolwenci chętnie z nich korzystają, szczególnie w dużych firmach usytuowanych w centrach wielkich miast, jak Warszawa, Poznać czy Wrocław. Z takiej firmy mają bowiem lepszy start w karierę zawodową. Aby jednak zostać stażystą, trzeba być osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy. W przeciwnym wypadku nie ma żadnych szans na staż. Przerwanie stażu jest możliwe tylko w sytuacji, gdy istnieje okazja do podjęcia zatrudnienia. Wówczas stażysta jest zobowiązany napisać stosowny wniosek do urzędu pracy. W przeciwnym wypadku przerwanie stażu będzie miało swoje konsekwencje, a nawet skutki finansowe.


Dlaczego być stażystą?


Staż jest czasem jedyną możliwością zatrudnienia w swoim zawodzie. Nawet jeśli nie pozostaniemy w danej firmie, to mamy szansę nabycia nowych umiejętności, a co najważniejsze sieci kontaktów, które mogą się później przydać w poszukiwaniach pracy. Stażysta powinien jednak bardzo dobrze zaprezentować się w firmie, jako osoba uczciwa, godna zaufania, pracowita i kreatywna. Łatwość radzenia sobie z problemami, stresem, a także samodzielne poszukiwanie rozwiązań trudnych zadań, mogą się okazać bardzo pomocne. Będzie to szansa na otrzymanie stanowiska w firmie. Nie można zapominać, że chętnych na staż jest podobnie wielu, jak do pracy, więc zawsze trzeba się pokazać od jak najlepszej strony. Staż należy traktować tak samo, jak pracę, ponieważ druga taka okazja może się już nie trafić.


 Przeczytaj także:

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Nasz przedstawiciel odpowie na nią w najbliższym czasie.

Pozdrawiamy Zespół Światpracy.pl"