Wiadomości

Data wiadomości: 20.12.2017

Trendy rekrutacyjne w 2018 roku
Trendy rekrutacyjne w 2018 roku
Trendy rekrutacyjne w 2018 roku

Przenosi się to także na grunt Polski, ponieważ tutejsi pracodawcy są skorzy do naśladowania rynków zagranicznych, które wydają się już być sprawdzone. Niegdyś oferty pracy zamieszczane były w gazetach czy nawet na tablicach ogłoszeń w sklepach. Dziś w takich miejscach pojawiają się bardzo rzadko. Poszukiwaniem pracy należy się bowiem w dużej mierze zająć na własną rękę. Czy jednak można liczyć, że pracodawca zapuka do naszych drzwi z intratną ofertą, czy są to raczej mrzonki i fantazje?

Oferty pracy w Internecie

Branża HR stawia dziś na nowoczesne techniki i narzędzia pozyskiwania pracowników. Chętnie korzysta więc z Internetu i różnych portali, w których zamieszcza oferty pracy. To zdecydowanie szybszy i efektywniejszy sposób pozyskiwania pracowników, ponieważ większość jest użytkownikami Internetu, aniżeli czytelnikami gazet. To jednak znany już trend, choć wydaje się nie zanikać i także w 2018 roku będzie zyskiwał na znaczeniu.

Programy referencyjne

Wzorem Stanów Zjednoczonych, nasi specjaliści z branży HR stawiają na programy referencyjne, gdzie założeniem staje się pozyskiwanie zaufanych pracowników z kręgu rodziny bądź znajomych osób już zatrudnionych w firmie. Ten trend się jednak rozwija i headhunterzy nastawiają się na poszukiwania wśród pośredników lub byłych partnerów danej firmy. Robi się więc wszystko, aby ograniczyć tzw. poszukiwania pracowników z „łapanki” czy po prostu z ulicy. Większą pewność ma się bowiem do osób już zaufanych, którzy przyszli do firmy z polecenia.

Oferty pracy a social media

Wiadomo już, że od pewnego czasu portale społecznościowe są bardzo chętnie wykorzystywane do „lustrowania” kandydatów do pracy. Pracodawcy i rekruterzy raczej nie powstrzymują się przed zaglądaniem do czyjejś alkowy i przeglądaniem życia prywatnego swoich przyszłych pracowników. Dzięki social media, gdzie umieszczamy nawet najśmielsze i najbardziej prywatne zdjęcia, przyszły szef dowie się o nas więcej niż tylko na rozmowie kwalifikacyjnej, na której bywa, że nie jesteśmy sobą. Ta tendencja jest wątpliwa moralnie, aczkolwiek nie mamy na to raczej żadnego wpływu, a umieszczając własne zdjęcia czy informacje o sobie w Internecie, musimy się liczyć z tym, że każdy będzie mieć do tego dostęp.

Kompetencje interpersonalne

Rekruterzy coraz częściej sprawdzają nasze kompetencje interpersonalne, umiejętność nawiązywania kontaktów, otwartość i sposób pracy z ludźmi, aniżeli surowe umiejętności czy wykształcenie, jakie posiadamy. Wychodzą bowiem z założenia, że zdolności komunikacyjnych oraz śmiałości i odwagi nie nauczymy się na kursach czy szkoleniach, jak jest w przypadku np. obsługi maszyny czy obowiązków przynależnych danemu stanowisku.

A co z klasycznym CV?

Nasz życiorys i CV wciąż funkcjonują, ale na pewno nie będą podstawą do zatrudnienia, szczególnie w przypadku wysokich i odpowiedzialnych stanowisk. Branża HR z roku na rok się więc zmienia, a nowoczesne narzędzia poszukiwania pracowników i rozwiązania funkcjonujące już z powodzeniem w innych krajach, przychodzą także na nasz polski grunt.

Przeczytaj także:

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Nasz przedstawiciel odpowie na nią w najbliższym czasie.

Pozdrawiamy Zespół Światpracy.pl"