Wiadomości

Data wiadomości: 11.06.2018

Zawód policjant
Zawód policjant
Nabory do policji cieszyły się ostatnio sporym zainteresowaniem.

Kila tysięcy wolnych stanowisk nie oznaczało jednak, że każdy może być stróżem prawa. Oferty pracy są dosyć atrakcyjne tym bardziej, że jeszcze do niedawna staż pracy do emerytury był dużo mniejszy niż w przypadku innych zawodów. To zachęcało masę młodych ludzi do udziału w testach i sprawdzenia swoich sił. Policjant nie musi odznaczać się wygórowanymi kwalifikacjami, aczkolwiek konieczne jest spełnienie kilku istotnych warunków.

Wykształcenie i ukończone szkoły


Nie trzeba dysponować dyplomem magistra, aby dbać o porządek publiczny, aczkolwiek konieczne będzie ukończenie szkoły średniej. Zdecydowana większość osób pełniących służbę w policji posiada wykształcenie średnie, lecz 20% z nich ukończyła jakąś uczelnię wyższą. Dziś szybko można zdecydować się także na szkoły profilowane przygotowujące do zawodu. Szkoły policyjne cieszą się więc sporym zainteresowaniem.


Oferty pracy

Nabór do policji odbywa się zwykle trzy razy do roku. Kandydaci po wysłaniu swoich dokumentów aplikacyjnych wzywani są na rozmowę kwalifikacyjną, gdzie przedstawiają dotychczasową ścieżkę zawodową, edukacyjną i motywację do pracy w policji. Następnie przechodzą testy sprawnościowe i psychologiczne. Jeśli otrzymają pozytywny wynik po wykonaniu badań lekarskich zostają zatrudnieni do pracy. Przyszły policjant musi się oczywiście pochwalić dobrą opinią społeczną i nie może być karany. Istotny jest także uregulowany stosunek do służby wojskowej i kategoria A. Najlepiej jeśli kandydat będzie się charakteryzował 175 centymetrami wzrostu i miał mniej niż 35 lat. W przypadku kobiet, wymogi są nieco inne.


Wynagrodzenie policjanta


To stabilna praca i zatrudnienie, które oferuje państwo, czyli można się liczyć z pewnym zarobkiem. Pensje policjantów, szczególnie tych najmniej wykwalifikowanych, z tzw. najniższych pionów nie są wysokie. Istnieją jednak pewne możliwości wzrostu wynagrodzenia w ciągu lat, a także duże szanse na awans. Dziś zarobki policjanta to ponad 2500 zł brutto. Dodatkowo każdy policjant raz w roku może liczyć na tzw. „mundurówkę”, która wynosi ponad 2 tysiące złotych oraz trzynastą pensję i liczne dodatki stażowe itp.


Zawód policjant – zawód przyszłości?


Nic nie wskazuje na to, aby zawód policjanta miał tracić na swej aktualności. Raczej nie można się spodziewać zwolnień, a przeciwnie, ciągłych naborów. Nie wszyscy jednak marzą o stanowisku stróża prawa i porządku społecznego. Większość z nas uważa, że jest to dość wymagająca praca, która wiąże się ze stresem, dużym ryzykiem i odpowiedzialnością. Na pewno nie jest to zajęcie dla wszystkich, ponieważ wymaga sporej odporności psychicznej. Stabilizacja związana z pracą w sektorze budżetowym skłania jednak wielu młodych ludzi do spróbowania swoich sił w tym zawodzie szczególnie, że pracę można podjąć w każdym mieście, zarówno w niewielkim Żninie, jak i np. w Szczecinie.

Przeczytaj także:

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Nasz przedstawiciel odpowie na nią w najbliższym czasie.

Pozdrawiamy Zespół Światpracy.pl"