Wiadomości

Data wiadomości: 05.06.2018

Zawód przyszłości – pielęgniarka
Zawód przyszłości – pielęgniarka
Pielęgniarka

Zapotrzebowanie na pielęgniarki wciąż będzie spore, ponieważ opieka zdrowotna i medycyna nieustannie przeżywają rozwój. Powodem, dla którego młodzi ludzie rzadko decydują się na zawód pielęgniarki bądź pielęgniarza są oczywiście zarobki. Jest tak szczególnie w Polsce, gdzie słabe wynagrodzenia i niewysoki prestiż stanowiska sprawiły, że pielęgniarek zaczyna po prostu brakować w naszej służbie zdrowia. Jeśli nic się w tym aspekcie w ciągu kilku najbliższych lat nie zmieni próżno będzie szukać w szpitalach kogoś do pomocy i czuwania przy chorych. Dlatego być może warto nieco rozpropagować informacje na temat tego jakże szlachetnego i społecznie potrzebnego zawodu.

Wykształcenie i kwalifikacje


Do wykonywania zawodu pielęgniarki w Polsce konieczne jest ukończenie trzyletnich studiów licencjackich. To niezbędne minimum, aczkolwiek wiele osób decyduje się na studia magisterskie. Posiadają wówczas lepsze kwalifikacje, umiejętności, a bywa, że przekłada się to także na wynagrodzenie. Bez nieustannego podnoszenia swoich kwalifikacji nie będzie można liczyć na awans zawodowy oraz wyższe zarobki. Możliwości jest więc sporo. Można starać się dokształcać na rozmaitych kursach podyplomowych i specjalizacjach, np. kardiologicznej, anestezjologicznej czy zostać pielęgniarką środowiskową lub położoną. Zaraz po studiach absolwenci muszą ukończyć 12 miesięczny staż, co będzie ich upoważniać do pracy w szpitalu, klinice, przychodzi czy placówkach oświatowych. Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych nadaje prawo do wykonywania zawodu. Staże organizowane są zarówno w większych miastach, jak Warszawa, Kraków czy Bydgoszcz, ale też w mniejszych miejscowościach: Olsztyn lub Toruń.


Miejsce pracy


Oferty pracy dla pielęgniarek pojawiają się dość często. Pielęgniarki są zatrudniane w państwowych szpitalach, prywatnych klinikach czy przychodniach. Ponownie wraca też chęć utworzenia gabinetów lekarskich w szkołach i placówkach oświatowych. Wiele pielęgniarek decyduje się na samozatrudnienie. Umowa o pracę jest oczywiście dużo bezpieczniejsza i gwarantuje zatrudnienie, aczkolwiek to rozwiązanie zdecydowanie mniej płatne. Własna działalność gospodarcza jest często sposobem na lepsze zarobki.


Perspektywy na przyszłość


Zawód pielęgniarki ma na pewno szerokie perspektywy i możliwości zatrudnienia. To jednak ciężka praca wymagającą oddania, a nawet kondycji fizycznej. Osoba decydująca się na opiekę and chorymi zwykle robi to z powołania. W przeciwnym razie zawód ten może być trudny do zaakceptowania. Unia Europejska oferuje bardzo szerokie możliwości zatrudnia wykwalifikowanym pielęgniarkom, które posiadają umiejętność posługiwania się językiem obcym. W krajach zachodnich można też liczyć na dużo większe zarobki aniżeli w Polsce, choć według zapowiedzi, w ciągu kilku lat ma się to zmienić.

Przeczytaj także:

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Nasz przedstawiciel odpowie na nią w najbliższym czasie.

Pozdrawiamy Zespół Światpracy.pl"