Wiadomości

Data wiadomości: 09.02.2018

Zawód spawacz
Zawód spawacz
Oferty pracy w zawodzie

Oferty pracy dla spawaczy


Oferty pracy, jakie pojawiają się dziś w urzędach pracy są ukierunkowane głównie na hydraulików, murarzy, dekarzy i spawaczy. Wiele z nich dotyczą pracy za granicą, bo to właśnie tam zarabia się w tych zawodach najwięcej. Nic więc dziwnego, że z terenów gdzie nie ma pracy, jak np. województwo podlaskie czy lubuskie, chętni przenoszą się do Niemiec, Szwajcarii, Norwegii czy Szwecji. Najczęściej spawacze poszukiwani są w portach, dużych zakładach pracy, fabrykach produkcyjnych. Wydaje się, że to zapotrzebowanie w najbliższym czasie raczej nie będzie słabnąć, ponieważ gospodarka ma tendencję do wzrostu, zarówno polska, jak i europejska. Bez wątpienia można więc przyznać, że zawód spawacza to wyjątkowo intratne zajęcie, choć wymaga specjalnych kwalifikacji.

Czym zajmuje się spawacz?


Spawacz, jak sama nazwa wskazuje, spawa elementy żelazne, metalowe za pośrednictwem elektrycznego źródła ciepła. Są to rozmaite konstrukcje, ale też mniejsze elementy. Jest to praca fizyczna wykonywana w sposób indywidualny, czasem w trudnych warunkach, dlatego od spawacza wymaga się nienagannego zdrowia i dobrej kondycji fizycznej. Zwykle pracuje się w systemie zmianowym, po 8 godzin, ale pracodawca często oferuje także nadgodziny, które są wysoko płatne. Zmęczenie nie sprzyja jednak precyzji, a ta niestety zawsze musi być nienaganna.


Wykształcenie


Zawód spawacza można uzyskać w szkole zawodowej lub technikum profilowanym. Organizowane są także kursy i szkolenia, dzięki którym osoba zupełnie niewtajemniczona zapozna się z obowiązkami spawacza i uzyska stosowne umiejętności. To pewien sposób na zmianę swoich kwalifikacji i stabilne zatrudnienie, choć pracodawcy chętnie przyjmują te osoby, które mogą się pochwalić doświadczeniem i choćby kilkuletnim stażem pracy. Ci, którzy decydują się na uprawianie tego zawodu muszę się jednak liczyć z ryzykiem utraty zdrowia czy niebezpieczeństwem, jaki mu towarzyszy. Mowa tu choćby o przeciążeniu kręgosłupa, oparzeniach czy urazach związanych z powstającymi odpryskami. Konieczne jest więc korzystanie z okularów spawalniczych, rękawic i odzieży ochronnej, bez której nie można nawet zaczynać pracy.


Zarobki


Przeciętna pensja spawacza waha się pomiędzy 2-5 tysiącami złotych miesięcznie, choć za granicą można zarobić znacznie więcej. Dlatego w Polsce wciąż brakuje rąk do pracy i specjalistów, którzy dobrze wykonują swój zawód. Takie wynagrodzenie jest jednak kuszące dla młodego człowieka po szkole. Poza tym, nie powinien on mieć większych kłopotów ze znalezieniem zawodu. Nawet jeśli na początku pensja nie będzie wysoka, to z biegiem czasu może systematycznie rosnąć. Zawód spawacza jest warty rozważenia, ponieważ oferty pracy zalegają na portalach branżowych.

Przeczytaj także:

Dziękujemy za wysłanie wiadomości.

Nasz przedstawiciel odpowie na nią w najbliższym czasie.

Pozdrawiamy Zespół Światpracy.pl"